WARUNKI WYKONYWANIA PRZYŁĄCZY DO SIECI KANALIZACYJNEJ W MIEJSCOWOŚCIACH

CZERNICE BOROWE I CHOJNOWO

 

Gmina Czernice Borowe realizuje inwestycję pn.„Budowa kanalizacji sanitarnej i przydomowych oczyszczalni ścieków w Gminnie Czernice Borowe”. Celem projektu jest kanalizacja Gminy Czernice Borowe poprzez budowę zbiorczej sieci kanalizacyjnej i uzupełniającej sieci przydomowych oczyszczalni ścieków. Koszt inwestycji współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś 3 „Jakość życia na Obszarach Wiejskich i różnicowanie gospodarki Wiejskiej”, działanie 321 „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”.

Przystępując do realizacji w/w zadania przyjęto, że Gmina jako inwestor obejmie wykonaniem nie tylko sieć główną finansowaną w części ze środków unijnych , lecz także budowę przyłączy kanalizacyjnych do poszczególnych nieruchomości finansowanych wyłącznie z budżetu gminy z udziałem środków pochodzących ze świadczeń mieszkańców wsi Czernice Borowe , pozyskanych w ramach czynu społecznego .

W  związku z tym przygotowany został projekt inwestycji obejmujący poza siecią główną również przyłącza kanalizacyjne. Przeprowadzono proces formalno prawny inwestycji i uzyskano pozwolenie na budowę.

Wysokość dobrowolnego świadczenia mieszkańców wsi Czernice Borowe i Chojnowo z udziałem czynu społecznego w wysokości 1000,00zł za wykonanie przyłącza kanalizacyjnego i 2000,00zł od przydomowej oczyszczalni ścieków została określona przez Radę Gminy w 2009 roku. Koszt wybudowania przyłącza (wliczając w to również uzyskanie stosownych pozwoleń) jest zdecydowanie wyższy.

W 2010 roku odbyły się zebrania wiejskie w miejscowościach Czernice Borowe i Chojnowo. Na zebraniach wyjaśniono mieszkańcom, że każdemu zainteresowanemu  właścicielowi nieruchomości może zostać wykonane przyłącze kanalizacyjne ze środków budżetu gminy i Organizatora Czynu Społecznego. Udział środków czynu społecznego wynosi 1000 zł od przyłącza  kanalizacyjnego. Sieć główną wykona Gmina  ze środków własnych z udziałem środków unijnych. Zebrania wiejskie  powołały  Organizatorów Czynu Społecznego w składzie 3 osób.

Do zadań Organizatora Czynu Społecznego należy:

- gromadzenie opłat od mieszkańców sołectwa oraz przekazywanie ich na konto Urzędu Gminy,

- reprezentowanie mieszkańców sołectwa  i podejmowanie uzgodnień w zakresie budowy kanalizacji.

Definicję przyłącza kanalizacyjnego zawiera art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu  w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006r. Nr 123, poz. 858 z późn. zm.). Jest to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację  kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług (właściciel nieruchomości, z której odprowadzane są ścieki) z siecią kanalizacyjną za pierwszą studzienką licząc od strony budynku,  a w przypadku jej braku – do granicy nieruchomości.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy realizację budowy przyłączy zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.

Należy zaznaczyć, iż z treści uchwały Rady Gminy , o której mowa na wstępie wyraźnie wynika, że nie jest to opłata za przyłączenie właściciela nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, lecz jego udział wnoszony dobrowolnie na wybudowanie przez Gminę przyłącza kanalizacyjnego do jego nieruchomości.

Przyjęcie rozwiązania zaproponowanego przez Gminę jest dla mieszkańców korzystne, gdyż w efekcie prowadzi do znacznego obniżenia kosztów, które musiałby samodzielnie i w całości ponieść właściciel nieruchomości na realizację obowiązku wynikającego z art.15 ust.2 ustawy  o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. Pozwala również uzyskać efekt ekologiczny, na którym bardzo zależy mieszkańcom poszczególnych miejscowości.

Właściciele posesji nie zainteresowani wykonaniem przyłącza kanalizacyjnego  przez Gminę, przy dobrowolnej partycypacji w kosztach jego wykonania w wysokości 1000 zł, nie muszą tego czynić. W przyszłości będą mogli wykonać przyłącze kanalizacyjne na własny koszt, po uprzednim wykonaniu dokumentacji oraz uzyskaniu prawnie wymaganych pozwoleń.

Nieczystości ciekłe mogą być również gromadzone w istniejącej przydomowej oczyszczalni ścieków lub w zbiornikach bezodpływowych, a następnie wywożone przez uprawnionego przedsiębiorcę w oparciu o zawartą umowę z właścicielem nieruchomości. Wójt Gminy zobowiązany jest przez ustawodawcę do czynności kontrolnych w tym zakresie.

 

 

Wytworzył:
Urząd Gminy Czernice Borowe
Udostępnił:
Monika Łukasiak
(2012-12-06 15:39:44)
Ostatnio zmodyfikował:
Monika Łukasiak
(2012-12-06 15:50:44)